Spectis w Mediach

Komentarze prasowe

TVN 24 | Z maturą i magistrem na budowie. Pierwszy taki wynik w historii

22 sie 2018


W budowlance pracuje więcej pracowników z wykształceniem średnim i wyższym niż z zawodowym lub podstawowym - wynika z raportu firmy badawczej Spectis. To pierwszy taki przypadek w historii polskiego sektora budowlanego.

Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego z firmy Spectis wyjaśnia, że zmiana to efekt przekształceń w polskim systemie edukacji.

- Znacząco rośnie udział licealistów i studentów przy jednoczesnym spadku popularności szkół zawodowych. W rezultacie, coraz częściej nawet pracownicy fizyczni lub techniczno-fizyczni, mają wykształcenie średnie a czasem nawet wyższe - powiedział tvn24bis.pl Bartłomiej Sosna i dodaje, że do wzrostu liczby pracowników z wyższym lub średnim wykształceniem przyczyniła się również postępująca mechanizacja, lepsza logistyka, czy stosowanie coraz bardziej innowacyjnych materiałów budowlanych.

- Wszystkie tego typu zmiany przekładają się na mniejszą pracochłonność. W tym obszarze wciąż jednak pozostaje wiele możliwości usprawnień, takich jak technologia BIM, druk 3D, wykorzystanie dronów czy nawet zastosowanie na szerszą skalę budownictwa prefabrykowanego - dodał.

Pełna wersja artykułu: www.tvn24bis.pl