Spectis w Mediach

Komentarze prasowe

WNP.pl | Ten rok budowlanka skończy na minusie. Rok 2021 może być trudny

28 wrz 2020

Polska gospodarka punkt kulminacyjny krótkoterminowego załamania aktywności gospodarczej ma już za sobą. Tego samego nie można jednak powiedzieć o sektorze budowlanym, który na wstrząsy gospodarcze reaguje zawsze z opóźnieniem - podkreśla firma badawcza Spectis.

Rzeczpospolita | Spectis: hamowanie budownictwa nie tak mocne

28 wrz 2020

Dzięki dobrym wynikom budownictwa w I półroczu analitycy firmy Spectis zweryfikowali w górę prognozy na cały 2020 r. Ich zdaniem, cały rynek skurczy się o 3%, a w przypadku firm zatrudniających powyżej 9 pracowników o 5%. Wiosną prognozowano odpowiednio 5 i 6%.

Parkiet | Dalsze hamowanie w budownictwie

21 wrz 2020

Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego w firmie Spectis, mówi że branża, zgodnie z oczekiwaniami, zareagowała na spowolnienie gospodarcze z pewnym opóźnieniem i jest to naturalne zważywszy na rozciągnięte w czasie procesy inwestycyjne.

Money.pl | Spectis: Rynek wyrobów betonowych wzrośnie do 10 mld zł do 2022 r.

19 sie 2020

Według szacunków Spectis, rynek wyrobów betonowych w 2019 r. miał wartość 9,2 mld zł, co stanowiło 8,2% całości produkcji budowlano-montażowej firm zatrudniających powyżej 9 pracowników. W tym roku - według prognoz firmy - ma to być odpowiednio 9,3 mld zł i 8,5%.

Gazeta.pl | Rząd szykuje plan na pierwszy etap budowy megalotniska. Ma być unikalnym i bezprecedensowym projektem

22 lip 2020

- Uruchomienie lotniska oficjalnie planowane jest wciąż na 2027 rok, choć obecny kryzys, który mocno dotknął branżę lotniczą, każe przypuszczać, że to się opóźni. Moim zdaniem CPK realnie powstanie po 2030 roku, być może dopiero w okolicach 2035 roku i nie wiem, czy wcześniej w ogóle będzie potrzebny, branża musi dojść do siebie po obecnym załamaniu - mówił w rozmowie z Next.gazeta.pl Bartłomiej Sosna z firmy analitycznej i doradczej Spectis.

 

Wprost Biznes | Megainwestycje za 300 miliardów zł. Co poza Centralnym Portem Komunikacyjnym i elektrownią atomową?

10 lip 2020

Czy gigantyczne inwestycje tchną w gospodarkę energię potrzebną jej do pokonania kryzysu? Eksperci są pewni, że tak, o ile spełnione zostaną określone warunki.

Gazeta.pl | Plany megainwestycji za 300 mld zł. Na mapie nie tylko CPK i elektrownia jądrowa

09 lip 2020

W ciągu najbliższych pięciu lat w Polsce może ruszyć realizacja 25 wielkich projektów budowlanych. Na liście przygotowanej przez firmę analityczną i doradczą Spectis znalazły się przedsięwzięcia drogowe, energetyczne i przemysłowe. Ale to nie one pomogą w wyjściu z obecnego kryzysu. Bardzo ważne jest wsparcie samorządów. - Jest jak na razie symboliczne - uważa Bartłomiej Sosna ze Spectis.

Eurobuild | 300 mld w kolejce

08 lip 2020

Aktualnie w Polsce w fazie budowy znajdują się tylko cztery projekty o wartości przekraczającej 3 mld zł netto. Łączna wartość tych mega-inwestycji to blisko 17 mld zł netto, co nie jest kwotą znaczącą, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w kolejce oczekują mega-przedsięwzięcia warte blisko 300 mld zł.

Dziennik Łódzki | Największe inwestycje w regionie w ciągu najbliższych pięciu lat. Co powstanie w województwie łódzkim, a co w innych regionach kraju

25 cze 2020

Nowe magazyny, budowa i przebudowa dróg, tunel średnicowy i remonty tras kolejowych to największe inwestycje w województwie łódzkim, które mają być realizowane w najbliższych pięciu latach. Wskazuje je firma Spectis w raporcie dotyczącym rynku budowlanego w kraju i regionach. Prace mają być prowadzone mimo pandemii koronawirusa.

Parkiet | Infrastruktura fundamentem, mieszkaniówka w dół

24 cze 2020

Spadek produkcji budowlanej w maju nie jest dużym zaskoczeniem, na taki kierunek zmian już od kilku kwartałów wskazywały np. dane o pozwoleniach niemieszkaniowych czy przetargach publicznych na roboty budowlane – mówi Bartłomiej Sosna, ekspert w firmie Spectis.

Rynek Infrastruktury | Mazowsze, Pomorze i Śląsk – tu będzie najwięcej inwestycji budowlanych

23 cze 2020

Ponad 540 mld zł jest wart rynek inwestycji budowlanych planowanych w Polsce do roku 2025. Większość z nich skonsumuje 6 najsilniejszych regionów. Średnia wartość inwestycji w obszarze infrastruktury wynosi aż 820 mln zł, ale – jak zauważają eksperci – kwotę tę zawyżają mega-projekty.

Eurobuild | Potencjał rynku budowlanego

23 cze 2020

Jak wynika z raportu firmy badawczej Spectis, zatytułowanego "Rynek budowlany w Polsce 2020-2025 – analiza 16 województw", całkowita wartość 960 największych realizowanych i planowanych inwestycji w Polsce szacowana jest na ponad 540 mld zł.

Parkiet | Spectis: znaczący potencjał rynku budowlanego

23 cze 2020

Kluczowe inwestycje planowane do 2025 r. mają wartość prawie pół biliona złotych – oszacowali analitycy.

Dziennik Bałtycki | Pomorze w pierwszej trójce pod względem potencjału inwestycji budowlanych do 2025 r.

23 cze 2020

Potencjał polskiego rynku budowlanego w perspektywie do 2025 r. jest duży mimo epidemii. Pomorze obok Mazowsza i Śląska zgarnie największa część z powstających i planowanych inwestycji. W stosunku do wcześniejszych prognoz atrakcyjność segmentu inżynieryjnego nawet się poprawiła.

WNP.pl | Gaz-System wtłoczy miliardy w budowlany rynek. Oto szczegóły

17 cze 2020

Bartłomiej Sosna, ekspert firmy badawczej Spectis, wyliczył, że segment sieci przesyłowych - zarówno gazowych (Gaz-System), jak i energetycznych (PSE) - ma za sobą bardzo dobre trzy lata, ze średniorocznym wzrostem na poziomie ok. 15%.

WNP.pl | Długi cień koronawirusa. W budowlance będzie trudniej

22 maj 2020

Bartłomiej Sosna, ekspert firmy badawczej Spectis, podczas EEC Online informował, że na koniec 2019 r. zagregowany portfel zamówień 20 największych firm był warty ok. 58 mld zł i był o 8% większy niż rok wcześniej.

WNP.pl | Firmy budowlane mogą liczyć na przyzwoite zyski w 2020 roku

21 maj 2020

Bartłomiej Sosna, pytany o rentowność firm budowlanych, wskazał, że pozytywnie może wpłynąć na nią niższy poziom kosztów.

Parkiet | Budownictwo hamuje

23 kwi 2020

Marcowy wzrost produkcji budowlanej o 3,7 proc. oceniamy umiarkowanie pozytywnie, przy czym należy zwrócić uwagę, że po odsezonowaniu dynamika w marcu wyniosła tylko 1,6 proc. – mówi Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego w firmie Spectis.

Rynek Infrastruktury | Spectis. W branży budowlanej najgorzej od 3 lat

02 kwi 2020

Najbliższe miesiące przyniosą wiele niespodziewanych zdarzeń w polskiej gospodarce a obecny kryzys będzie zupełnie inny od wcześniejszych. W czasie poprzednich kryzysów to cierpiący obecnie najmocniej sektor usługowy był elementem stabilizującym koniunkturę. Tym razem rolę stabilizatora mogą przejąć sektory produkcyjny i budowlany, które nadal mają możliwość realizacji zleceń oraz podpisywania nowych kontraktów.

WNP.pl | Prefabrykacja mocno wchodzi w polskie budownictwo

02 kwi 2020

Spectis zwrócił też uwagę, ż w pierwszym kwartale 2020 r. sektor budowlany zdołał wypracować sobie pewien bufor, który będzie dla branży bardzo cenny w pierwszej fazie dekoniunktury.

 

Parkiet | Wirus zarazi budownictwo?

12 mar 2020

Jak wszystkie branże polskiej gospodarki, także sektor budowlany odczuje skutki bieżących wydarzeń, jednak w mojej opinii odczuje je w stopniu umiarkowanym. Podstawową aktywnością firm budowlanych jest bowiem wznoszenie obiektów z lokalnych surowców oraz materiałów i przy wykorzystaniu podstawowej siły roboczej.

Rynek Infrastruktury | Prefabrykacja betonowa rozwiąże problem braku pracowników? Rynek rośnie

12 mar 2020

Nawet 3,5 mld zł może w tym roku sięgnąć wartość rynku ciężkiej prefabrykacji betonowej w Polsce. Wzrostowi tego rynku sprzyjają kumulacja inwestycji, niedobór wykwalifikowanych pracowników budowlanych, a także pełne portfele zamówień generalnych wykonawców i podwykonawców. Nie bez znaczenia jest także wzrost kosztów produkcji.

WNP.pl | Prefabrykacja mocno wchodzi w polskie budownictwo

11 mar 2020

Jak wyliczył Spectis, całkowite przychody 50 największych producentów prefabrykatów w 2020 r. po raz pierwszy w historii przekroczą 5 mld zł, z czego blisko 70 proc. przypadnie na produkcję elementów z betonu zbrojonego lub sprężonego.

Parkiet | Budownictwo: Eksperci oczekują stabilizacji na rynku

22 lut 2020

– To, że rok rozpoczął się od wzrostu, z pewnością jest dobrą wiadomością dla firm budowlanych i ich dostawców, pozwoli im pewniej wejść w realizację planów. 6,5-proc. wzrost jest częściowo efektem niskiej bazy – w styczniu 2019 r. wzrost wyniósł skromne 3,2 proc. – mówi Bartłomiej Sosna, ekspert w firmie analitycznej Spectis.

WNP.pl | Koszty budowy domów rosną jak szalone. A będzie tylko gorzej

17 lut 2020

Z prowadzonych analiz wynika, że od 2016 roku koszt budowy domu wzrósł o 20 proc. Rosną ceny materiałów budowlanych i robocizny.

Dziennik Gazeta Prawna | Budowlanka ma dość ciągłych górek i dołków

13 lut 2020

Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego z firmy analitycznej Spectis, wskazuje, że w obszarze budownictwa infrastrukturalnego ostatnio najbardziej rozczarowuje segment drogowy. Tu w grudniu produkcja była w grudniu o 8,6 proc. niższa niż rok wcześniej.

Rynek Infrastruktury | Firmy budowlane zmagają się z wysokimi kosztami pracy

03 lut 2020

Jak wynika z najnowszego raportu miesięcznego firmy badawczej Spectis zatytułowanego "Rynek budowlany w Polsce – luty 2020", w styczniu odnotowano rekordowo wysoki odsetek wskazań przez firmy budowlane kosztów zatrudnienia oraz obciążeń na rzecz budżetu jako istotnych barier dla prowadzenia działalności.

WNP.pl | Koszty biją w budownictwo. Skutki odczujemy wszyscy

03 lut 2020

Początek 2020 r. przyniósł gwałtowne pogorszenie nastrojów wśród firm budowlanych w Polsce. Są dwie główne przyczyny tego stanu rzeczy - koszty zatrudnienia i obciążenia fiskalne.

Rzeczpospolita | Budowlanka skarży się na koszty

03 lut 2020

Czasy taniego budowania minęły bezpowrotnie. Początek 2020 roku przyniósł gwałtowne pogorszenie nastrojów wśród firm budowlanych w Polsce, szczególnie jeśli chodzi o postrzeganie uciążliwości kosztów zatrudnienia i obciążeń fiskalnych - piszą autorzy raportu firmy badawczej Spectis.

Radio Szczecin | Boom mieszkaniowy jakiego dawno nie było

30 sty 2020

Pod koniec stycznia 2019 r. eksperci Spectis brali udział w audycji radiowej poświęconej notowanemu już od kilku lat ożywieniu w budownictwie mieszkaniowym.

 

Rzeczpospolita | Rynek może i stygnie, ale nie w mieszkaniówce

21 sty 2020

– Ten rok nie powinien być rokiem poważnej korekty w inwestycjach. Bardziej prawdopodobna jest stabilizacja na ubiegłorocznym poziomie lub nieco poniżej tego pułapu – mówi Bartłomiej Sosna, ekspert firmy Spectis.

Parkiet | Zróżnicowany portfel zamówień to szansa na dobre marże

09 sty 2020

Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego firmy analitycznej Spectis, spodziewa się, że 2020 r. przyniesie kontynuację obserwowanego w ostatnich miesiącach spowolnienia, stopniowego schodzenia z górki inwestycyjnej.

Eurobuild | Budowlanka z 50 mld zł przychodów

18 gru 2019

Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Spectis, zatytułowanego "Firmy budowlane w Polsce 2019-2023", łączne przychody 40 wiodących grup budowlanych w 2018 roku wyniosły 49,7 mld zł, co stanowiło 31 proc. przychodów całego sektora średnich i dużych firm budowlanych, czyli podmiotów zatrudniających powyżej 9 pracowników. Z uwagi na słabnącą koniunkturę gospodarczą, o dalszy dynamiczny wzrost wartości przychodów wykonawcom będzie jednak coraz trudniej.

Rynek Infrastruktury | Firmy budowlane w Polsce. Rynek wciąż rozdrobniony

18 gru 2019

Pogłębiona analiza kilkuset bieżących kontraktów budowlanych pokazuje, że w grupie największych podmiotów budowlanych tylko kilka firm dba o regularną dywersyfikację portfela zamówień, co w minionej dekadzie pozwoliło im na zakotwiczenie się w rankingu 20 największych firm budowlanych w Polsce.

WNP.pl | Budimex, Strabag, Skanska, Porr i Erbud to blisko 10% polskiego budownictwa

18 gru 2019

Polski sektor budowlany pozostaje rynkiem bardzo rozdrobnionym, z wolno postępującą konsolidacją. W efekcie pięć największych grup - Budimex, Strabag, Skanska, Porr i Erbud - odpowiada za mniej niż 9 proc. wartości całego rynku. Takie wnioski płyną z raportu firmy badawczej Spectis pt. "Firmy budowlane w Polsce 2019-2023".

Parkiet | Budowlana gorączka coraz mocniej stygnie

23 lis 2019

– Dla śledzących na bieżąco sytuację na rynku budowlanym niekorzystne dane za październik nie są raczej dużym zaskoczeniem – mówi Bartłomiej Sosna, ekspert w firmie analitycznej Spectis. – Już rok temu prognozowaliśmy, że po dwucyfrowych wzrostach w latach 2017–2018 realna dynamika rynku w 2019 r. wyniesie ok. 5 proc. – dodaje.

Property News | 30 deweloperów - miliardowy zysk

20 lis 2019

Z raportu firmy badawczej Spectis "Deweloperzy komercyjni w Polsce 2019-2023" wynika, że w latach 2012-2018 zagregowany poziom rentowności netto liczony dla grupy 30 wiodących deweloperów biurowych, handlowych i magazynowych działających w Polsce wahał się pomiędzy 17 proc. a 26 proc., co daje średnioroczny wynik na poziomie 21 proc.

Inżynier Budownictwa | Deweloperzy komercyjni z rekordowym zyskiem

19 lis 2019

Grupa trzydziestu największych deweloperów komercyjnych wypracowała w 2018 roku 1 miliard zysku netto. Dało to wskaźnik rentowności netto na poziomie 25%. Rok 2019 pod względem zyskowności może być dla branży równie dobry.

Puls Biznesu | Były bankowiec postawił na innowacje budowlane

11 lis 2019

Spółka Macieja Stańczuka stworzyła betonowe bloczki, którymi chce zawojować rynek materiałów budowlanych. Na początku października w oddalonym o 90 kilometrów od Warszawy zakładzie ruszyła produkcja termoizolacyjnych bloczków budowlanych Westa.

Parkiet | Wciąż daleko od stabilizacji

03 lis 2019

Zdaniem Bartłomieja Sosny, eksperta rynku budowlanego z firmy Spectis, niższa dynamika wzrostu produkcji budowlano-montażowej w tym roku jest efektem spowolnienia na rynku zamówień publicznych. Sosna wskazuje, że w najbliższym czasie sytuacja na rynku budowlanym będzie w znacznym stopniu zależała od tego, jak z wyzwaniami poradzi sobie rząd.

Parkiet | Marże Budimeksu pod dużą presją

29 paź 2019

Kierowana przez Dariusza Blochera grupa domaga się blisko 190 mln zł w ramach postępowań o odzyskanie przeterminowanych należności i uznanie dodatkowych roszczeń.

 

Property News | Inwestycje 30 wiodących deweloperów komercyjnych w Polsce warte 40 miliardów

29 paź 2019

Całkowita szacunkowa wartość 230 realizowanych i planowanych inwestycji biurowych, handlowych, magazynowych i hotelowych realizowanych przez 30 wiodących firm deweloperskich wynosi 40 mld zł, wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Spectis zatytułowanego "Deweloperzy komercyjni w Polsce 2019-2023".

WNP.pl | Tylu nowych mieszkań w III RP jeszcze nie było. Mamy rekord

23 paź 2019

Dzięki trwającemu od kilku lat ożywieniu w budownictwie mieszkaniowym polska gospodarka po raz pierwszy w historii III RP zdołała wspiąć się na pułap realizacji 200 tys. mieszkań rocznie – wynika z wyliczeń Spectis, firmy specjalizującej się w analizie sektora budowlanego.

Eurobuild| Budowlanka nadal na minusie

14 paź 2019

Całkowite przychody ponad 20 grup budowlanych notowanych na GPW od trzeciego kwartału 2018 roku do końca drugiego kwartału tego roku wzrosły nominalnie o 7,4 proc. i wyniosły blisko 25 mld zł. Rosnące przychody nadal nie przekładają się jednak na poprawę zyskowności branży, która pozostaje ujemna już od blisko dwóch lat.

House Market| Ujemna rentowność firm budowlanych z GPW po II kwartale 2019 roku

11 paź 2019

Na notowanym od kilku już lat ożywieniu w budownictwie zarabiają przede wszystkim deweloperzy oraz, choć w dużo mniejszym stopniu, producenci i dostawcy materiałów budowlanych oraz sprzętu budowlanego.

 

Inżynier Budownictwa | Rekordowa wartość polskiego rynku budowlanego

04 paź 2019

Jak wynika z raportu firmy badawczej Spectis zatytułowanego "Rynek budowlany w Polsce 2019-2025", w 2020 r. wartość rynku budowlanego w Polsce może osiągnąć rekordowy poziom 250 mld zł. Dla porównania, w szczycie poprzedniego cyklu koniunkturalnego w budownictwie, czyli w roku 2011, było to 191 mld zł.

WNP.pl | Porr szybko rośnie w Polsce. Wkrótce może być wiceliderem rynku budowlanego

30 wrz 2019

W niedawnym komentarzu firma badawcza Spectis zwróciła uwagę, że od czasu przejęcia w 2015 r. spółki Bilfinger Infrastructure portfel zamówień grupy Porr w Polsce, napędzany głównie dużymi projektami drogowymi, kolejowymi i tunelowymi, "rośnie w imponującym tempie", przekraczając na koniec drugiego kwartału 2019 r. poziom 6,6 mld zł.

Izolacje | Jaka będzie wartość polskiego rynku budowlanego w roku 2020?

25 wrz 2019

Jak wynika z jesiennej edycji raportu firmy badawczej Spectis pt. "Rynek budowlany w Polsce 2019-2025", notowane od trzech lat ożywienie inwestycyjne, przekładające się na rekordową wartość rynku budowlanego, w dużym stopniu spowodowane jest nie wzrostem wolumenu realizowanych zadań inwestycyjnych, a bardziej wzrostem kosztów realizacji.

Rynek Infrastruktury | W 2020 r. wartość polskiego rynku budowlanego sięgnie 250 mld zł. To kwestia rosnących cen

24 wrz 2019

Jak wynika z jesiennej edycji raportu firmy badawczej Spectis zatytułowanego "Rynek budowlany w Polsce 2019-2025", wkład budownictwa w polską gospodarkę pozostaje znacznie niższy niż w okresie przygotowań Polski do Euro 2012.

WNP.pl | Rynek budowlany w Polsce może sięgnąć wartości 250 mld zł

24 wrz 2019

Jak wynika z jesiennej edycji raportu firmy badawczej Spectis zatytułowanego "Rynek budowlany w Polsce 2019-2025", w 2020 r. wartość rynku budowlanego w Polsce może sięgnąć rekordowego poziomu 250 mld zł.

Rynek Infrastruktury | Porr goni Strabag. Będzie nowy wicelider na polskim rynku budowlanym?

23 wrz 2019

Pierwsza pozycja na podium wśród największych firm budowlanych jest niezagrożona – to Budimex. Drugie miejsce od dawna należy do firmy Strabag. Wicelider ma jednak silnego konkurenta w postaci grupy Porr – wskazuje Spectis.

Parkiet | Budownictwo. Kryzys częściowo odwołany

13 wrz 2019

Także Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego z firmy analitycznej Spectis, ocenia, że najgorszy okres dla wykonawców powoli mija. – Choć oczywiście pojawiają się i będą się jeszcze pojawiać wyjątki od tej reguły, głównie w gronie firm inżynieryjnych – ocenia Sosna. – Rzeczywiście, z coraz większej liczby spółek dochodzą komunikaty o tym, że największe zagrożenie dla rentowności całej branży mamy już za sobą.

Puls Biznesu | Chwila wytchnienia w budowlance

01 sie 2019

Poprawę sytuacji zauważa także Bartłomiej Sosna, ekspert Spectis, ośrodka badawczego analizującego sektor budowlany. — W czerwcu i lipcu 2019 r. po raz pierwszy od 5,5 roku na niedobór wykwalifikowanych pracowników jako istotną barierę rynkową wskazał mniejszy odsetek firm budowlanych niż rok wcześniej. Potwierdza to początek oczekiwanej w drugiej połowie roku stabilizacji na rynku pracy. Oczywiście trudności ze znalezieniem kompetentnych pracowników nadal będą występować, ale już w mniejszym natężeniu — twierdzi ekspert sektora budowlanego.

Parkiet | Spowolnienie może dać firmom potrzebny chwilowy oddech

28 lip 2019

W ciągu sześciu miesięcy bieżącego roku produkcja budowlano-montażowa w Polsce wzrosła 6,6 proc. wobec 23,7-proc. zwyżki w analogicznym okresie ubiegłego roku. W samym czerwcu była niższa o 0,7 proc. i był to pierwszy spadek zanotowany od lutego 2017 r.

Newseria Biznes | Dekpol wśród największych firm budowlanych w Polsce

19 lip 2019

Dekpol został sklasyfikowany na 24. miejscu największych firm budowlanych w naszym kraju. Firma jest jednocześnie jednym z wiodących podmiotów na rynku w zakresie realizacji prywatnych inwestycji. Według rankingu opracowanego przez ekspertów budowlanych Spectis, 40 największych przedsiębiorstw działających w branży budowlanej osiągnęło łącznie 43,5 mld zł przychodów.

Puls Biznesu | Co gryzie mikrofirmy budowlane

18 lip 2019

Indeks GUS w zakresie koniunktury w budownictwie prezentuje wynik dla całego sektora. Nie rozdrabnia się na spółki mieszkaniowe lub zajmujące się inżynierią lądowo-wodną. To ważne, bo prawdopodobnie właśnie druga grupa przedsiębiorców obniżyła morale w całej branży – uważa Bartłomiej Sosna, ekspert Spectis, ośrodka badawczego analizującego sektor budowlany.

Rzeczpospolita | Inwestycyjny boom najsilniejszy na Mazowszu i Pomorzu

15 lip 2019

Boom jest najlepiej widoczny w Mazowieckiem i Pomorskiem, w każdym wartość projektów szacowana jest na ponad 50 mld zł. Inwestycje nie omijają wschodniej części kraju, w Lubelskiem, Podkarpackiem i Podlaskiem eksperci Spectis oczekują ożywienia napędzanego projektami inżynieryjnymi, głównie drogowymi. Pytanie, jaka część oszacowanych kwot rzeczywiście zostanie skonsumowana.

Parkiet | Znów przekleństwo urodzaju

14 lip 2019

Z puli 320 mld zł największych planowanych inwestycji blisko 20% to przedsięwzięcia inwestorów prywatnych. Tak stosunkowo nieduży udział sektora prywatnego spowodowany jest jednak tym, że analizie poddaliśmy wyłącznie największe inwestycje – zaznacza Bartłomiej Sosna, ekspert w Spectis.

Rynek Infrastruktury | Tysiąc największych inwestycji budowlanych w Polsce. Gdzie najwięcej?

06 lip 2019

Analiza realnych planów inwestycyjnych (wyłączając kilka mega-inwestycji, których realizacja wciąż jest mało prawdopodobna) wskazuje na to, iż liderami pod względem wartości projektów są województwa mazowieckie i pomorskie (po ok. 50 mld zł).

Magazyn Kruszywa | 420 mld zł na realizację blisko 1000 największych inwestycji w Polsce

05 lip 2019

Choć obszar tzw. Polski B wciąż pozostaje w tyle pod względem realizowanych i planowanych projektów w porównaniu z Polską A, w trzech województwach Polski Wschodniej – lubelskim, podkarpackim i podlaskim – analitycy Spectis oczekują wyraźnego ożywienia inwestycyjnego, głównie za sprawą znaczących projektów inżynieryjnych, zwłaszcza drogowych.

Inżynier Budownictwa | Największe inwestycje w Polsce: 960 projektów za 420 mld zł

05 lip 2019

W których regionach realizowane są największe i najdroższe polskie inwestycje? W których segmentach rynku budowlanego inwestuje się najwięcej?

Kierunek Surowce | 420 mld zł na realizację blisko 1000 największych inwestycji w Polsce

04 lip 2019

Pomimo prognozowanej na najbliższe lata niższej dynamiki polskiego rynku budowlanego, potencjał inwestycyjny większości województw pozostaje znaczący. Jak wynika z raportu firmy badawczej Spectis zatytułowanego "Rynek budowlany w Polsce 2019-2025 – analiza 16 województw", łączna szacunkowa wartość 960 największych realizowanych i planowanych inwestycji w Polsce to aż 420 mld zł, czyli blisko dwa razy tyle ile wynosi roczna wartość całego rynku budowlanego.

Eurobuild | Setki miliardów na inwestycje w Polsce

03 lip 2019

Łączna szacunkowa wartość 960 największych realizowanych i planowanych inwestycji w Polsce to aż 420 mld zł, czyli blisko dwa razy tyle, ile wynosi roczna wartość całego rynku budowlanego – wynika z raportu firmy badawczej Spectis zatytułowanego "Rynek budowlany w Polsce 2019-2025 – analiza 16 województw".

Dziennik Bałtycki | W Polsce buduje się obecnie prawie tyle domów jednorodzinnych, co w rekordowych latach 2007-2008

18 cze 2019

Jak wynika z raportu firmy badawczej Spectis zatytułowanego "Rynek budowlany w Polsce 2019-2025 - Analiza 16 województw", notowane od kilku lat ożywienie w budownictwie nie ominęło również domów jednorodzinnych, które stanowią obecnie niemal 60 proc. budowanej w Polsce powierzchni mieszkaniowej.

Wyborcza.biz | Ile kosztuje budowa domu? Tyle samo co spore mieszkanie w Warszawie. A będzie jeszcze drożej

23 maj 2019

Ceny materiałów budowlanych windują rosnące koszty producentów (surowce, energia elektryczna, transport) oraz niedobór pracowników i związany z tym wzrost ich pensji – mówi Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego w Spectis, firmie świadczącej usługi badawcze i analityczne z sektora budowlanego.

WNP.pl | Spectis: Renesans budownictwa jednorodzinnego w Polsce

22 maj 2019

Jak wynika z raportu firmy badawczej Spectis zatytułowanego "Rynek budowlany w Polsce 2019-2025 – Analiza 16 województw", notowane od kilku lat ożywienie w budownictwie nie ominęło również domów jednorodzinnych, odpowiadających za ponad 60 proc. budowanej w Polsce powierzchni mieszkaniowej.

Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne | Wzrost cen ofertowych ratuje rentowność firm budowlanych

20 maj 2019

W 2018 r. firmy budowlane zdołały wybronić się przed grożącą im falą upadłości. Nie oznacza to, że niebezpieczeństwo zostało całkowicie zażegnane. W latach 2019–2020 nadal będą realizowane i rozliczane nierentowne kontrakty, wyceniane w okresie intensywnej walki o zlecenia.

Property News | Budowlanka na niewielkim plusie

15 maj 2019

Spośród firm deweloperskich notowanych na GPW, wyraźną poprawę wyniku finansowego w 2018 r. odnotowały firmy Capital Park, LC Corp, Vantage Development i MLP Group. Znacząco pogorszyły się natomiast wyniki firm Warimpex i Polnord.

eGospodarka | Firmy budowlane z GPW zwiększyły rentowność

14 maj 2019

Jak wynika z najnowszego raportu miesięcznego firmy badawczej Spectis zatytułowanego "Rynek budowlany w Polsce – maj 2019", w okresie czterech kwartałów 2018 r. zagregowany zysk netto grup budowlanych notowanych na warszawskiej GPW wyniósł 40 mln zł, wobec 82 mln zł straty netto rok wcześniej.

WNP.pl | Giełdowa budowlanka wyszła na mały plus, ale do deweloperów jej daleko

09 maj 2019

W 2018 r. zagregowany zysk netto grup budowlanych notowanych GPW wyniósł 40 mln zł wobec 82 mln zł straty netto rok wcześniej. Jednak ich rentowność sprzedaży netto wyniosła zaledwie 0,2 proc., co jest wynikiem bardzo słabym na tle firm deweloperskich oraz dostawców materiałów budowlanych i sprzętu.

Rynek Infrastruktury | Nieznaczna poprawa rentowności firm budowlanych z GPW w 2018 r.

09 maj 2019

Jak wynika z najnowszego raportu miesięcznego firmy badawczej Spectis zatytułowanego "Rynek budowlany w Polsce – maj 2019", uzyskany w 2018 r. wynik finansowy netto firm wykonawczych przekłada się na wskaźnik rentowności sprzedaży netto na poziomie zaledwie 0,2%. Oznacza to, że w obrębie szeroko rozumianego rynku budownictwa i nieruchomości, firmy wykonawcze nadal są jedyną grupą, która na swojej działalności nie jest w stanie zarobić.

Inżynier Budownictwa | Niewielki wzrost przychodów firm budowlanych z GPW w 2018 r.

09 maj 2019

Według ostatniego raportu Spectis "Rynek budowlany w Polsce – maj 2019" zbiorczy zysk netto grup budowlanych notowanych na warszawskiej GPW za cztery kwartały 2018 r. wyniósł 40 mln zł, wobec straty 82 mln zł netto rok wcześniej. Oznacza to, że po czterech kwartałach na minusie wykonawcom na koniec roku udało się wyjść na symboliczny plus.

Izolacje | Budownictwo - praca nadal średnio płatna, ale bezpieczniejsza

24 kwi 2019

Na 2019 r. Spectis prognozuje wzrost średniej płacy w budownictwie ok. 6%, czyli w tempie podobnym jak dla całej gospodarki. Na tle innych sektorów, wynagrodzenia w budownictwie pozostaną więc stosunkowo niskie.

Projekt Inwestor | Rynek pracy w budownictwie

24 kwi 2019

Firma badawcza Spectis przygotowała raport na temat rynku pracy w budownictwie. Wynika z niego, że pomimo notowanego w minionych dwóch latach dynamicznego wzrostu płac w budownictwie, wynagrodzenia budowlańców na tle średniej krajowej nadal prezentują się przeciętne.

Inżynier Budownictwa | Praca w budownictwie - raport specjalny

12 kwi 2019

Jak obecne problemy z rynkiem pracy oceniają agencje analityczne branży budowlanej w Polsce? Zdaniem eksperta sektora budowlanego Spectis kluczowy wpływ na rynek pracy w branży ma sytuacja makroekonomiczna zarówno w kraju, jak i Europie.

 

Eurobuild | Wzrastają zyski firm budowlanych

03 kwi 2019

POLSKA W 2018 roku grupa ponad 1,2 tys. średnich i dużych firm budowlanych wypracowała łączny wynik finansowy netto na poziomie 4,3 mld zł wobec 2,9 mld zł rok wcześniej – wynika z raportu firmy badawczej Spectis zatytułowanego "Rynek budowlany w Polsce 2019-2025".

Obud.pl | Wzrost cen ofertowych ratuje rentowność firm budowlanych

03 kwi 2019

Wprawdzie w 2018 r. branża generalnego wykonawstwa bardzo mocno odczuła wzrost cen materiałów budowlanych i robocizny, jednakże dzięki dużej ilości zleceń rosnącym kosztom towarzyszył także wyraźny wzrost przychodów. W rezultacie, firmom udało się nieco obniżyć wskaźnik poziomu kosztów do mniej niż 96%, dzięki czemu wskaźnik rentowności obrotu netto uległ poprawie i wyniósł 3,7%.

WNP.pl | Niebezpieczeństwo upadłości firm budowlanych wciąż istnieje

03 kwi 2019

W 2018 r. firmy budowlane zdołały wybronić się przed grożącą im falą upadłości. Nie oznacza to jednak, że niebezpieczeństwo zostało w pełni zażegnane. W latach 2019-2020 nadal realizowane i rozliczane będą nierentowne kontrakty wyceniane w okresie intensywnej walki o zlecenia. Będzie ich już jednak coraz mniej a w portfelach wykonawców zaczną przeważać ostrożnie skalkulowane zlecenia.

Rynek Infrastruktury | Wciąż spore ryzyko upadłości w budowlance. Nadzieja w drożejących ofertach

03 kwi 2019

Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Spectis zatytułowanego "Rynek budowlany w Polsce 2019-2025", w 2018 r. grupa ponad 1200 średnich i dużych firm budowlanych wypracowała łączny wynik finansowy netto na poziomie 4,3 mld zł, wobec 2,9 mld zł rok wcześniej.

Money.pl | Wynajem samochodów i maszyn. Branża ma duże długi, ale jeszcze większe wierzytelności

31 mar 2019

Z raportu firmy badawczej Spectis "Rynek budowlany w Polsce 2018-2025" wynika, że wartość rodzimego rynku budowlanego w 2018 r. po raz pierwszy w historii przekroczy 200 mld zł. W ślad za tym idzie popularność wynajmu sprzętu.

CEO.com.pl | Czy sztuczna inteligencja zatrzęsie branżą budowlaną?

29 mar 2019

Budowlanka to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki – roczną wartość sektora na całym świecie wycenia się na 10 bilionów USD, podaje amerykańska firma doradcza McKinsey. Firmy z tej branży dają zatrudnienie aż 7% wszystkich ludzi pracujących na całym globie. A jak wygląda sytuacja w Polsce? Spectis utrzymuje, że roczna wartość rodzimego rynku budowlanego przekracza już 50 mld USD (~200 mld PLN), co czyni go jednym z większych w Europie.

WNP.pl | Ceny w budownictwie nadal szybko rosną

27 mar 2019

Presja cenowa na rynku budowlanym będzie się w najbliższym czasie utrzymywać - twierdzą analitycy rynku budowlanego firmy Spectis. To efekt niskich stóp procentowych i luki na rynku pracy.

Rynek Infrastruktury | Produkcja betonu rośnie wraz z gospodarką

22 mar 2019

W ubiegłym roku w Polsce wyprodukowano ok. 25 mln m3 betonu towarowego. W ten sposób został przekroczony poziom uzyskany w rekordowym dotychczas roku 2011. Prognozy na najbliższe lata opracowane przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego na podstawie danych Spectis pokazują kolejne wzrosty. Według nich, w 2021 roku produkcja betonu towarowego przekroczy 27 mln m3 ton.

WNP.pl | Wyraźne osłabienie budowlanych statystyk. Czy są powody do zmartwień?

06 mar 2019

Po bardzo dobrym dla polskiego sektora budowlanego 2018 r., kiedy to przez cały rok większość kluczowych wskaźników prezentowała dynamiczne wzrosty, początek roku 2019 przyniósł wyraźne osłabienie praktycznie we wszystkich możliwych obszarach rynku.

WNP.pl | Oto największe firmy budowlane w Polsce. To pierwszy taki ranking

23 sty 2019

Łączne przychody 40 wiodących firm budowlanych w Polsce w 2017 r. wyniosły 43,5 mld zł, co stanowi ponad 50 proc. produkcji budowlano-montażowej firm zatrudniających powyżej 9 pracowników. Portal WNP.PL - jako jedyny - publikuje ranking największych firm na polskim rynku budowlanym, który przygotowała firma badawcza Spectis.

Rzeczpospolita | Budowlane maluchy aktywniejsze za granicą

21 sty 2019

6,5 mld zł, czyli najwięcej w historii, osiągnęła w 2017 r. wartość produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej przez polskie firmy budowlane na rynkach zagranicznych – wynika z badań obserwującej branżę firmy Spectis.

Izolacje | Mniejsze firmy motorem wzrostu polskiego eksportu usług budowlanych

21 sty 2019

Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Spectis "Firmy budowlane w Polsce 2018-2022 - analiza porównawcza i profile 40 wiodących firm budowlanych", po stabilnym poziomie notowanym między 2011 a 2015 r., w latach 2016-2017 aktywność eksportowa krajowych firm budowlanych wyraźnie wzrosła (o odpowiednio: 19% i 16% r/r), osiągając w 2017 r. wartość ponad 6,5 mld zł.

Eurobuild | Mniejszy może więcej

21 sty 2019

Wartość produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej przez polskie firmy budowlane na rynkach zagranicznych osiągnęła w ubiegłym roku rekordowy poziom 6,5 mld zł. W minionych latach miała miejsce wyraźna zmiana, jeżeli chodzi o strukturę podmiotów realizujących zlecenia zagraniczne – środek ciężkości przesunął się z największych grup budowlanych na mniejsze i bardziej wyspecjalizowane podmioty – wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Spectis.

WNP.pl | Ile polskie budownictwo czerpie z eksportu? Oto kluczowe dane

21 sty 2019

Najważniejszym rynkiem zagranicznym dla polskich wykonawców pozostają Niemcy, generujące aż połowę zamówień. Kolejnymi istotnymi i rosnącymi rynkami są Belgia i Szwecja. Takie wnioski płyną z raportu "Firmy budowlane w Polsce 2018-2022 - Analiza porównawcza i profile 40 wiodących firm budowlanych", który przygotowała firma badawcza Spectis.

Rynek Infrastruktury | Mniejsze firmy motorem wzrostu polskiego eksportu usług budowlanych

21 sty 2019

Pomimo często podnoszonego w mediach tematu konieczności poszukiwania nowych rynków zbytu za granicą przez największe polskie firmy budowlane, poczynania wykonawców na rynkach zagranicznych w ostatnich latach prezentują się skromnie. Co więcej, coraz częściej kończą się one niepowodzeniem, obciążając przy okazji wynik finansowy wypracowany w Polsce.

WNP.pl | Słodko-gorzki smak polskiego boomu budowlanego

10 sty 2019

Narastające trudności na rynku objawiają się głównie rosnącą liczbą opóźnień na budowach, a nie znaczącą liczbą upadłości, która utrzymuje się na poziomie podobnym jak rok wcześniej i znacznie poniżej poziomu z lat 2012-2013, komentuje Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego w firmie badawczej Spectis.

WP.pl | Rząd na ratunek budowlance. Dopłaty do kluczowych kontraktów inwestycyjnych

07 sty 2019

Według raportu "Rynek budowlany w Polsce 2018-2025", przygotowanego przez firmę badawczą Spectis, polski rynek budowlany w 2018 r. przekroczy wartość 200 mld zł. I kwota ta będzie rosnąć. Do 2023 r. rząd planuje wydać aż 135 mld zł na program budowy dróg krajowych oraz ponad 100 mld zł na inwestycje w polską kolej, m.in. modernizację dworców i wymianę taboru.

Murator Plus | Rynek budowlany: rentowność firm budowlanych najniższa od 5 lat! Co czeka rynek budowlany?

28 gru 2018

Firma badawcza Spectis ocenia w raporcie "Rynek budowlany w Polsce 2018-2015", że w 2018 r. polski rynek budowlany po raz pierwszy przekroczy poziom 200 mld zł.

Geoforum | Firmy budowlane już czwarty kwartał z rzędu z ujemną rentownością

21 gru 2018

Po trzecim kwartale 2018 roku rentowność 22 grup budowlanych notowanych na GPW pozostaje ujemna – raportuje firma badawcza Spectis. Co więcej, już drugi kwartał z rzędu maleje zyskowność firm deweloperskich, choć w porównaniu do wykonawców wynik deweloperów wciąż jest bardzo dobry i na bezpiecznym poziomie.

WNP.pl | Prezes Budimeksu apeluje do państwa o waloryzację kontraktów

19 gru 2018

Sytuacja Budimeksu jest wciąż bardzo dobra na tle branży. Jak wyliczyła firma badawcza Spectis, po trzecim kwartale 2018 r. rentowność 22 grup budowlanych notowanych na GPW pozostaje ujemna. Wynik finansowy sektora jest na minusie już czwarty kwartał z rzędu.

Rynek Infrastruktury | Firmy budowlane już czwarty kwartał z rzędu z ujemną rentownością

18 gru 2018

Jak wynika z najnowszego raportu miesięcznego firmy badawczej Spectis zatytułowanego "Rynek budowlany w Polsce – grudzień 2018", w III kw. br. zagregowany zysk netto 22 grup budowlanych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych wyniósł blisko 170 mln zł, wobec 162 mln zł zysku netto rok wcześniej.

WNP.pl | Rentowność giełdowych grup budowlanych na minusie

18 gru 2018

W przeciwieństwie do dostawców czy deweloperów, firmy budowlane mają mniejsze możliwości przerzucenia rosnących kosztów na finalnego odbiorcę, czyli zleceniodawców.

Rzeczpospolita | Kolejny trudny rok dla wykonawców

17 gru 2018

Jak podkreśla Krzysztof Figat, prezes kontrolowanego przez Skarb Państwa Polimeksu-Mostostalu, według raportu firmy badawczej Spectis wartość polskiego rynku budowlanego w tym roku po raz pierwszy w historii przekroczy poziom 200 mld zł, co czyni go jednym z większych w Europie.

Murator Plus | Umowa deweloperska - gdy deweloper nie dotrzymuje terminu. Czy można odstąpić od umowy deweloperskiej?

24 paź 2018

Według firmy badawczej Spectis, z miesiąca na miesiąc wzrasta ryzyko, że część z obecnie realizowanych inwestycji może mieć opóźnienia.

WNP.pl | Budownictwo mieszkaniowe o krok od zawału

24 paź 2018

Jak wskazują najnowsze dane, w Polsce trwa budowa ponad 800 tys. mieszkań - najwięcej od zmiany ustrojowej. Rekord jest efektem notowanego w ostatnich kilku latach ożywienia, zarówno w budownictwie indywidualnym, jak i deweloperskim.

House Market | Rekordy w budownictwie mieszkaniowym to czasami problemy dla deweloperów

23 paź 2018

Wyjątkowo duża aktywność w budownictwie mieszkaniowym to jednak coraz częściej także powód do zmartwień. Pomimo kolejnych bardzo dobrych wyników segmentu mieszkaniowego, ze strony deweloperów mieszkaniowych już od jakiegoś czasu płyną sygnały o pogarszającej się sytuacji.

Rynek Łazienek | Ponad 800 tys. mieszkań w budowie. Rynek rozgrzany, a optymizm deweloperów topnieje

23 paź 2018

Jak wynika z raportu miesięcznego firmy badawczej Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce”, według najnowszych danych GUS na koniec września br. w Polsce w fazie budowy znajdowało się ponad 803 tys. mieszkań, co jest najwyższym wynikiem odnotowanym w historii III Rzeczypospolitej.

Murator Plus | Rynek budowlany: rentowność firm budowlanych najniższa od 5 lat! Co czeka rynek budowlany?

15 paź 2018

Boom na rynku budowlanym w 2018 r. nie przekłada się na poprawę wyników finansowych firm budowlanych. Co gorsza, od 2 lat ich rentowność dramatycznie spada! Większość firm z niepokojem patrzy w przyszłość rynku budowlanego.

Polskie Radio | Czy branża budowlana czuje na plecach oddech kryzysu?

11 paź 2018

Budownictwo wciąż jest motorem polskiej gospodarki. Z badań firmy Spectis cytowanych w raporcie wynika, że stoi ono za dziesiątą częścią polskiego PKB.

Izolacje | Rentowność sektora budowlanego najniższa od 5 lat

10 paź 2018

W obrębie szeroko rozumianego budownictwa, firmy wykonawcze są jedyną grupą, która odnotowała znaczące pogorszenie sytuacji finansowej. Zyskowność pozostałych dwóch grup, tj. firm deweloperskich oraz dostawców materiałów i sprzętu, utrzymuje się na stabilnym poziomie.

WNP.pl | Firmy budowlane w najsłabszej kondycji od pięciu lat

10 paź 2018

Rentowność w budownictwie gwałtownie spada i nic nie wskazuje na możliwość szybkiej poprawy. Co gorsza, w obliczu rosnących kosztów sytuacja w 2019 r. może się jeszcze pogorszyć.

Puls Biznesu | Rentowność na równi pochyłej

10 paź 2018

Rosnące koszty uderzyły w sektor budowlany, co gorsza — nic nie wskazuje na szybką poprawę.

Rynek Infrastruktury | Rentowność sektora budowlanego najniższa od 5 lat

10 paź 2018

Spośród firm wykonawczych z GPW w II kw. 2018 r. na plus, jeśli chodzi o wynik finansowy netto, wyróżniała się jedynie grupa Budimex (blisko 65 mln zł, wobec 110 mln zł rok wcześniej). Na ujemną rentowność branży wykonawczej największy wpływ miały natomiast wyniki grup: Elektrobudowa, PBG, Erbud, Mostostal Warszawa, Polimex-Mostostal oraz Vistal Gdynia.

TVN 24 | Pracownika pilnie zatrudnię od zaraz

27 wrz 2018

Rynek budowlany aktualnie doświadcza znaczącej kumulacji inwestycji, co jest efektem spowolnienia inwestycyjnego z 2016 r., kiedy to w wyniku niedoboru inwestycji firmy intensywnie konkurowały o zlecenia, aby tylko utrzymać wolumen realizowanych robót.

Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne | Coraz więcej nieoczekiwanych zwrotów akcji na rynku przetargów budowlanych

25 wrz 2018

Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2018-2025”, pomimo piętrzących się problemów na rynku budowlanym, ożywienie inwestycyjne w sektorze inżynieryjnym pozostaje trwałe i póki co na horyzoncie nie widać jeszcze korekty.

Gazeta.pl | PiS wróciło do pomysłu Sikorskiego ws. budowy ambasady w Berlinie. Teraz może jednak więcej zapłacić

14 wrz 2018

Bartłomiej Sosna Ekspert rynku budowlanego w firmie badawczej Spectis podkreśla, że obecnie na niemieckim rynku budowlanym panuje bardzo dobra koniunktura.

WNP.pl | Kurs akcji Budimeksu spadł poniżej 100 zł. Budowlanka wciąż dołuje

06 wrz 2018

Choć Budimex utrzymuje rekordowy portfel zamówień o wartości ponad 10 mld zł, to jednak - jak wskazał Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego z firmy Spectis - kluczową sprawą pozostaje nie wielkość, a rentowność portfela.

Merkariusz | Budownictwo 2018 – hossa czy kryzys?

01 wrz 2018

Znacząca ilość pojawiających się na rynku przetargów, a także rosnące ceny wykonawstwa i brak ich realnej rewaloryzacji coraz częściej skłaniają wykonawców do rezygnacji z udziału w przetargach, nawet tych wygranych.

TVN 24 | Z maturą i magistrem na budowie. Pierwszy taki wynik w historii

22 sie 2018

W budowlance pracuje więcej pracowników z wykształceniem średnim i wyższym niż z zawodowym lub podstawowym - wynika z raportu firmy badawczej Spectis. To pierwszy taki przypadek w historii polskiego sektora budowlanego.

Rzeczpospolita | Brak rąk do pracy bije w firmy

21 sie 2018

Wpływ deficytu rąk do pracy na ostrożność wobec nowych kontraktów wyraźnie widać w budownictwie, gdzie brakuje ok. 100 tys. pracowników.

Gazeta.pl | Na budowach większość pracowników to osoby po maturze albo studiach.

21 sie 2018

Dane dotyczące zatrudnienia w polskim budownictwie z Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności podsumowała firma badawczo-analityczna Spectis. Wynika z nich, że pierwszy raz w historii w tym sektorze pracuje więcej osób o wyższym i średnim wykształceniu, niż podstawowym i zawodowym.

Izolacje | Pomimo rosnących płac liczba pracujących w budownictwie maleje

20 sie 2018

Najnowsze dane rynkowe wskazują na szczególny niedobór na rynku podstawowej siły roboczej, czyli mężczyzn o wykształceniu podstawowym lub zawodowym zamieszkałych na terenach miejskich. Wzrosła natomiast liczba pracowników o wykształceniu średnim lub wyższym, zwłaszcza kobiet.

Murator Plus | Branża budowlana: maleje zatrudnienie mimo wzrostu płac

20 sie 2018

Z danych GUS wyłania się dobry obraz branży budowlanej. Np. po pierwszym kwartale 2018 r. o 4% wzrosło zatrudnienie w firmach budowlanych. Analityk firmy badawczej Spectis Bartłomiej Sosna zwraca jednak uwagę, że te dane mogą być mylące, bo dotyczą jedynie przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 pracowników.

Property News | Pensje rosną, rąk do pracy brakuje

20 sie 2018

Znaczący wolumen zakontraktowanych oraz planowanych inwestycji wskazuje na to, że rok 2019 w sektorze budowlanym upłynie pod znakiem dalszych napięć na rynku pracy, czyli niskiej dostępności podstawowej siły roboczej, dynamicznie rosnących płac oraz ostrej rywalizacji o pracowników.

Puls HR | Budownictwo. Wynagrodzenia rosną, a deficyt pracowników się pogłębia

20 sie 2018

Branża budowlana może oczekiwać dalszych wzrostów. To jednak przełoży się na sytuację na rynku pracy, na którym w ostatnim czasie doszło do dużej zmiany w strukturze zatrudnienia.

Ekspert Budowlany | Mimo rosnących płac liczba pracujących w budownictwie maleje

20 sie 2018

Wprawdzie w I kw. odnotowano 4-procentowy wzrost liczby pracujących w firmach budowlanych zatrudniających powyżej 9 pracowników, jednak odbyło się to kosztem segmentu małych podmiotów (do 10 pracowników), w przypadku których odnotowano spadek zatrudnienia o 3,8%.

Rynek Infrastruktury | Pomimo rosnących płac liczba pracujących w budownictwie maleje

20 sie 2018

Oczekiwana w 2019 r. kontynuacja trendu wzrostowego dodatkowo pogłębi obecne problemy na budowlanym rynku pracy.

Onet | W budownictwie pracuje coraz więcej wykształconych

20 sie 2018

Liczba pracowników budownictwa maleje. W I kwartale br. wyniosła ona niespełna 1,2 mln, o 1,1 proc. mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Rosnące szybko płace przyciągają pracowników do dużych przedsiębiorstw budowlanych, ale jednocześnie ubywa pracowników mniejszych przedsiębiorstw oraz pracujących na własnych rachunek.

WNP.pl | O pracowników w budownictwie będzie coraz trudniej

20 sie 2018

Jak podkreślono w raporcie „Rynek budowlany w Polsce 2018-2025”, który przygotowała firma badawcza Spectis, w nadchodzącym roku branża może oczekiwać dalszych wzrostów. Jednakże kontynuacja trendu wzrostowego pogłębi obecne problemy na budowlanym rynku pracy.

Parkiet | Budownictwo przyciąga wykształconych

20 sie 2018

W I kwartale br. po raz pierwszy w historii w sektorze budowlanym w Polsce więcej było pracowników z wykształceniem średnim lub wyższym, niż z podstawowym i zawodowym.

Rynek Infrastruktury | Budownictwo infrastrukturalne w tarapatach. Czy wykonawcy zmienią taktykę?

18 sie 2018

W zasadzie wszyscy wiodący wykonawcy w budownictwie infrastrukturalnym notują już rekordowe wartości swoich portfeli zamówień, co przy trudnościach w zrekrutowaniu nowych pracowników, krótkoterminowo nie pozwala nawet rozglądać się za nowymi segmentami budownictwa, komentuje Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego z firmy badawczej Spectis.

Murator Plus | Przetargi budowlane: firmy masowo wycofują się z przetargów budowlanych. Konsekwencje?

09 sie 2018

Przetargów budowlanych jest coraz więcej, ale nie wszystkie firmy palą się do walki o publiczne kontrakty. Są i takie firmy, które po wygraniu przetargu budowlanego, rezygnują z zawarcia umowy. Jakie mogą ponieść z tego powodu konsekwencje?

Rynek Infrastruktury | Coraz więcej nieoczekiwanych zwrotów akcji na rynku przetargów budowlanych

06 sie 2018

Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2018-2025”, pomimo piętrzących się problemów na rynku budowlanym, ożywienie inwestycyjne w sektorze inżynieryjnym pozostaje trwałe i póki co na horyzoncie nie widać jeszcze korekty.

Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne | Wielomiliardowe inwestycje ożywią rynek budowlany w największych miastach

20 lip 2018

Jak wynika z raportu firmy badawczej SPECTIS „Rynek budowlany w Polsce 2018-2022 – analiza 20 największych miast”, wśród miast, w których w najbliższych latach należy oczekiwać przyspieszenia inwestycyjnego w segmencie inżynieryjnym, na szczególną uwagę zasługują Gdańsk i Szczecin.

European Economic Congress | Bijemy budowlane rekordy. Wielkie wyzwania przed polskim budownictwem

28 kwi 2018

W ramach nowej perspektywy unijnego budżetu nie udało się przygotować i zaplanować wielomiliardowych inwestycji drogowych i kolejowych w taki sposób, aby uniknąć ich spiętrzenia. Choć polski rynek budowlany jest coraz bardziej dojrzały, to pewnie trudno będzie uniknąć perturbacji.

Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne | Po rekordowym roku 2017, w 2018 roku wartość rynku budowlanego w Polsce przekroczy poziom 200 mld zł

20 mar 2018

Według raportu firmy Spectis, perspektywy dla roku 2018 pozostają bardzo obiecujące we wszystkich trzech segmentach rynku, w wyniku czego rynek budowlany w Polsce po raz pierwszy przekroczy poziom 200 mld zł, co odpowiadać będzie nieco powyżej 10% wartości PKB.

WNP.pl | Polski rynek budowlany będzie w 2018 r. warty ponad 200 mld zł

15 lut 2018

Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Spectis zatytułowanego "Rynek budowlany w Polsce 2018-2025", rok 2017 zamknął się rekordową wartością rynku budowlanego, poprawiając nieznacznie wynik z 2011 r.