Spectis w Mediach

Komentarze prasowe

Murator Plus | Umowa deweloperska - gdy deweloper nie dotrzymuje terminu. Czy można odstąpić od umowy deweloperskiej?

24 paź 2018

Według firmy badawczej Spectis, z miesiąca na miesiąc wzrasta ryzyko, że część z obecnie realizowanych inwestycji może mieć opóźnienia.

WNP.pl | Budownictwo mieszkaniowe o krok od zawału

24 paź 2018

Jak wskazują najnowsze dane, w Polsce trwa budowa ponad 800 tys. mieszkań - najwięcej od zmiany ustrojowej. Rekord jest efektem notowanego w ostatnich kilku latach ożywienia, zarówno w budownictwie indywidualnym, jak i deweloperskim.

House Market | Rekordy w budownictwie mieszkaniowym to czasami problemy dla deweloperów

23 paź 2018

Wyjątkowo duża aktywność w budownictwie mieszkaniowym to jednak coraz częściej także powód do zmartwień. Pomimo kolejnych bardzo dobrych wyników segmentu mieszkaniowego, ze strony deweloperów mieszkaniowych już od jakiegoś czasu płyną sygnały o pogarszającej się sytuacji.

Rynek Łazienek | Ponad 800 tys. mieszkań w budowie. Rynek rozgrzany, a optymizm deweloperów topnieje

23 paź 2018

Jak wynika z raportu miesięcznego firmy badawczej Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce”, według najnowszych danych GUS na koniec września br. w Polsce w fazie budowy znajdowało się ponad 803 tys. mieszkań, co jest najwyższym wynikiem odnotowanym w historii III Rzeczypospolitej.

Murator Plus | Rynek budowlany: rentowność firm budowlanych najniższa od 5 lat! Co czeka rynek budowlany?

15 paź 2018

Boom na rynku budowlanym w 2018 r. nie przekłada się na poprawę wyników finansowych firm budowlanych. Co gorsza, od 2 lat ich rentowność dramatycznie spada! Większość firm z niepokojem patrzy w przyszłość rynku budowlanego.

Polskie Radio | Czy branża budowlana czuje na plecach oddech kryzysu?

11 paź 2018

Budownictwo wciąż jest motorem polskiej gospodarki. Z badań firmy Spectis cytowanych w raporcie wynika, że stoi ono za dziesiątą częścią polskiego PKB.

Izolacje | Rentowność sektora budowlanego najniższa od 5 lat

10 paź 2018

W obrębie szeroko rozumianego budownictwa, firmy wykonawcze są jedyną grupą, która odnotowała znaczące pogorszenie sytuacji finansowej. Zyskowność pozostałych dwóch grup, tj. firm deweloperskich oraz dostawców materiałów i sprzętu, utrzymuje się na stabilnym poziomie.

WNP.pl | Firmy budowlane w najsłabszej kondycji od pięciu lat

10 paź 2018

Rentowność w budownictwie gwałtownie spada i nic nie wskazuje na możliwość szybkiej poprawy. Co gorsza, w obliczu rosnących kosztów sytuacja w 2019 r. może się jeszcze pogorszyć.

Puls Biznesu | Rentowność na równi pochyłej

10 paź 2018

Rosnące koszty uderzyły w sektor budowlany, co gorsza — nic nie wskazuje na szybką poprawę.

Rynek Infrastruktury | Rentowność sektora budowlanego najniższa od 5 lat

10 paź 2018

Spośród firm wykonawczych z GPW w II kw. 2018 r. na plus, jeśli chodzi o wynik finansowy netto, wyróżniała się jedynie grupa Budimex (blisko 65 mln zł, wobec 110 mln zł rok wcześniej). Na ujemną rentowność branży wykonawczej największy wpływ miały natomiast wyniki grup: Elektrobudowa, PBG, Erbud, Mostostal Warszawa, Polimex-Mostostal oraz Vistal Gdynia.

TVN 24 | Pracownika pilnie zatrudnię od zaraz

27 wrz 2018

Rynek budowlany aktualnie doświadcza znaczącej kumulacji inwestycji, co jest efektem spowolnienia inwestycyjnego z 2016 r., kiedy to w wyniku niedoboru inwestycji firmy intensywnie konkurowały o zlecenia, aby tylko utrzymać wolumen realizowanych robót.

Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne | Coraz więcej nieoczekiwanych zwrotów akcji na rynku przetargów budowlanych

25 wrz 2018

Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2018-2025”, pomimo piętrzących się problemów na rynku budowlanym, ożywienie inwestycyjne w sektorze inżynieryjnym pozostaje trwałe i póki co na horyzoncie nie widać jeszcze korekty.

Gazeta.pl | PiS wróciło do pomysłu Sikorskiego ws. budowy ambasady w Berlinie. Teraz może jednak więcej zapłacić

14 wrz 2018

Bartłomiej Sosna Ekspert rynku budowlanego w firmie badawczej Spectis podkreśla, że obecnie na niemieckim rynku budowlanym panuje bardzo dobra koniunktura.

WNP.pl | Kurs akcji Budimeksu spadł poniżej 100 zł. Budowlanka wciąż dołuje

06 wrz 2018

Choć Budimex utrzymuje rekordowy portfel zamówień o wartości ponad 10 mld zł, to jednak - jak wskazał Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego z firmy Spectis - kluczową sprawą pozostaje nie wielkość, a rentowność portfela.

Merkariusz | Budownictwo 2018 – hossa czy kryzys?

01 wrz 2018

Znacząca ilość pojawiających się na rynku przetargów, a także rosnące ceny wykonawstwa i brak ich realnej rewaloryzacji coraz częściej skłaniają wykonawców do rezygnacji z udziału w przetargach, nawet tych wygranych.

TVN 24 | Z maturą i magistrem na budowie. Pierwszy taki wynik w historii

22 sie 2018

W budowlance pracuje więcej pracowników z wykształceniem średnim i wyższym niż z zawodowym lub podstawowym - wynika z raportu firmy badawczej Spectis. To pierwszy taki przypadek w historii polskiego sektora budowlanego.

Rzeczpospolita | Brak rąk do pracy bije w firmy

21 sie 2018

Wpływ deficytu rąk do pracy na ostrożność wobec nowych kontraktów wyraźnie widać w budownictwie, gdzie brakuje ok. 100 tys. pracowników.

Gazeta.pl | Na budowach większość pracowników to osoby po maturze albo studiach.

21 sie 2018

Dane dotyczące zatrudnienia w polskim budownictwie z Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności podsumowała firma badawczo-analityczna Spectis. Wynika z nich, że pierwszy raz w historii w tym sektorze pracuje więcej osób o wyższym i średnim wykształceniu, niż podstawowym i zawodowym.

Izolacje | Pomimo rosnących płac liczba pracujących w budownictwie maleje

20 sie 2018

Najnowsze dane rynkowe wskazują na szczególny niedobór na rynku podstawowej siły roboczej, czyli mężczyzn o wykształceniu podstawowym lub zawodowym zamieszkałych na terenach miejskich. Wzrosła natomiast liczba pracowników o wykształceniu średnim lub wyższym, zwłaszcza kobiet.

Murator Plus | Branża budowlana: maleje zatrudnienie mimo wzrostu płac

20 sie 2018

Z danych GUS wyłania się dobry obraz branży budowlanej. Np. po pierwszym kwartale 2018 r. o 4% wzrosło zatrudnienie w firmach budowlanych. Analityk firmy badawczej Spectis Bartłomiej Sosna zwraca jednak uwagę, że te dane mogą być mylące, bo dotyczą jedynie przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 pracowników.

Property News | Pensje rosną, rąk do pracy brakuje

20 sie 2018

Znaczący wolumen zakontraktowanych oraz planowanych inwestycji wskazuje na to, że rok 2019 w sektorze budowlanym upłynie pod znakiem dalszych napięć na rynku pracy, czyli niskiej dostępności podstawowej siły roboczej, dynamicznie rosnących płac oraz ostrej rywalizacji o pracowników.

Puls HR | Budownictwo. Wynagrodzenia rosną, a deficyt pracowników się pogłębia

20 sie 2018

Branża budowlana może oczekiwać dalszych wzrostów. To jednak przełoży się na sytuację na rynku pracy, na którym w ostatnim czasie doszło do dużej zmiany w strukturze zatrudnienia.

Ekspert Budowlany | Mimo rosnących płac liczba pracujących w budownictwie maleje

20 sie 2018

Wprawdzie w I kw. odnotowano 4-procentowy wzrost liczby pracujących w firmach budowlanych zatrudniających powyżej 9 pracowników, jednak odbyło się to kosztem segmentu małych podmiotów (do 10 pracowników), w przypadku których odnotowano spadek zatrudnienia o 3,8%.

Rynek Infrastruktury | Pomimo rosnących płac liczba pracujących w budownictwie maleje

20 sie 2018

Oczekiwana w 2019 r. kontynuacja trendu wzrostowego dodatkowo pogłębi obecne problemy na budowlanym rynku pracy.

Onet | W budownictwie pracuje coraz więcej wykształconych

20 sie 2018

Liczba pracowników budownictwa maleje. W I kwartale br. wyniosła ona niespełna 1,2 mln, o 1,1 proc. mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Rosnące szybko płace przyciągają pracowników do dużych przedsiębiorstw budowlanych, ale jednocześnie ubywa pracowników mniejszych przedsiębiorstw oraz pracujących na własnych rachunek.

WNP.pl | O pracowników w budownictwie będzie coraz trudniej

20 sie 2018

Jak podkreślono w raporcie „Rynek budowlany w Polsce 2018-2025”, który przygotowała firma badawcza Spectis, w nadchodzącym roku branża może oczekiwać dalszych wzrostów. Jednakże kontynuacja trendu wzrostowego pogłębi obecne problemy na budowlanym rynku pracy.

Parkiet | Budownictwo przyciąga wykształconych

20 sie 2018

W I kwartale br. po raz pierwszy w historii w sektorze budowlanym w Polsce więcej było pracowników z wykształceniem średnim lub wyższym, niż z podstawowym i zawodowym.

Rynek Infrastruktury | Budownictwo infrastrukturalne w tarapatach. Czy wykonawcy zmienią taktykę?

18 sie 2018

W zasadzie wszyscy wiodący wykonawcy w budownictwie infrastrukturalnym notują już rekordowe wartości swoich portfeli zamówień, co przy trudnościach w zrekrutowaniu nowych pracowników, krótkoterminowo nie pozwala nawet rozglądać się za nowymi segmentami budownictwa, komentuje Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego z firmy badawczej Spectis.

Murator Plus | Przetargi budowlane: firmy masowo wycofują się z przetargów budowlanych. Konsekwencje?

09 sie 2018

Przetargów budowlanych jest coraz więcej, ale nie wszystkie firmy palą się do walki o publiczne kontrakty. Są i takie firmy, które po wygraniu przetargu budowlanego, rezygnują z zawarcia umowy. Jakie mogą ponieść z tego powodu konsekwencje?

Rynek Infrastruktury | Coraz więcej nieoczekiwanych zwrotów akcji na rynku przetargów budowlanych

06 sie 2018

Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2018-2025”, pomimo piętrzących się problemów na rynku budowlanym, ożywienie inwestycyjne w sektorze inżynieryjnym pozostaje trwałe i póki co na horyzoncie nie widać jeszcze korekty.

Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne | Wielomiliardowe inwestycje ożywią rynek budowlany w największych miastach

20 lip 2018

Jak wynika z raportu firmy badawczej SPECTIS „Rynek budowlany w Polsce 2018-2022 – analiza 20 największych miast”, wśród miast, w których w najbliższych latach należy oczekiwać przyspieszenia inwestycyjnego w segmencie inżynieryjnym, na szczególną uwagę zasługują Gdańsk i Szczecin.

European Economic Congress | Bijemy budowlane rekordy. Wielkie wyzwania przed polskim budownictwem

28 kwi 2018

W ramach nowej perspektywy unijnego budżetu nie udało się przygotować i zaplanować wielomiliardowych inwestycji drogowych i kolejowych w taki sposób, aby uniknąć ich spiętrzenia. Choć polski rynek budowlany jest coraz bardziej dojrzały, to pewnie trudno będzie uniknąć perturbacji.

Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne | Po rekordowym roku 2017, w 2018 roku wartość rynku budowlanego w Polsce przekroczy poziom 200 mld zł

20 mar 2018

Według raportu firmy Spectis, perspektywy dla roku 2018 pozostają bardzo obiecujące we wszystkich trzech segmentach rynku, w wyniku czego rynek budowlany w Polsce po raz pierwszy przekroczy poziom 200 mld zł, co odpowiadać będzie nieco powyżej 10% wartości PKB.

WNP.pl | Polski rynek budowlany będzie w 2018 r. warty ponad 200 mld zł

15 lut 2018

Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Spectis zatytułowanego "Rynek budowlany w Polsce 2018-2025", rok 2017 zamknął się rekordową wartością rynku budowlanego, poprawiając nieznacznie wynik z 2011 r.