Wydarzenia w SPECTIS

Aktualności

Które województwa wygrywają rywalizację o największe inwestycje przemysłowe?

22 cze 2023


W najbliższych latach w Miękini ma zostać zrealizowana największa inwestycja zagraniczna w historii Polski. W połowie czerwca br. amerykańska firma Intel ogłosiła, że wybrała tę lokalizację pod budowę zakładu integracji i testowania półprzewodników.

Z Intelem Dolny Śląsk liderem

Łączne nakłady inwestycyjne w podwrocławskiej Miękini mają wynieść 4,6 mld $, czyli ok. 19 mld zł. Wysokość wsparcia publicznego, jakie uzyskał amerykański inwestor nie została ujawniona. Projekt jest na etapie przygotowania, budowa ma się rozpocząć po uzyskaniu zgody UE. Przedstawiciele firmy Intel liczą na to, że prace budowlane ruszą w 2024 r., a zakończą się w 2027 r. Zakład ma pomóc w zaspokojeniu krytycznego zapotrzebowania na zdolności integracji i testowania półprzewodnikowych układów scalonych, które ma według prognoz firmy wystąpić do 2027 r.

Przedsięwzięcie firmy Intel oraz kilka innych znaczących inwestycji, takich jak: zapowiadana przez Mercedes-Benz fabryka elektrycznych samochodów dostawczych w Jaworze (6,1 mld zł) czy planowana przez firmę Bosch fabryka pomp ciepła w Dobromierzu (1,2 mld zł), czynią obecnie Dolny Śląsk regionem o największej aktywności inwestycyjnej pod względem wartości planowanych przedsięwzięć produkcyjnych.

 

Śląskie wciąż stawia na elektromobilność

Na drugim miejscu plasuje się województwo śląskie, w którym w planach jest budowa m.in. fabryki samochodów elektrycznych Izera (w Jaworznie), stalowni firmy Węglokoks (w Rudzie Śląskiej), fabryki ogniw fotowoltaicznych firmy Giga PV (w Raciborzu), czy fabryki akumulatorów do samochodów elektrycznych LG Chem (w Gliwicach).

Jeśli chodzi o zapowiadaną od kilku lat przez rząd polski i odsuwającą się w czasie realizację fabryki polskich samochodów elektrycznych w Jaworznie (symboliczne „wbicie łopaty” pod inwestycję było planowane na 2021 r.), w grudniu 2022 r. spółka ElectroMobility Poland i Skarb Państwa podpisały aneks do umowy inwestycyjnej z lipca 2021 r., w którym podwojono kwotę dofinansowania projektu przez Skarb Państwa. Z zakładanych pierwotnie 250 mln zł, dofinansowanie wzrosło do 500 mln zł. Koszt budowy fabryki szacowany jest na ok. 6 mld zł.

Kolejnym projektem na Śląsku wspieranym przez rząd jest planowana na terenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Jastrzębiu-Zdroju pierwsza fabryka ogniw akumulatorowych dla magazynów energii. Zakład ma produkować akumulatory o pojemności od 0,5 do 50 kWh. Pionierskie przedsięwzięcie zostało ogłoszone przez fundację Śląskie Magazyny Energii. Za pomysłem stworzenia w Jastrzębiu pierwszych magazynów energii stoi Parlamentarny Zespół ds. Energetyki oraz Transformacji Energetycznej i Górniczej w Polsce.

 

 

A może w zielone wygra Pomorze

Jeszcze kilka lat temu wśród największych inwestycji w segmencie budynków produkcyjnych prym wiodła tradycyjna branża motoryzacyjna. Ostatnie lata cechowały się rozwojem inwestycji związanych z elektromobilnością. Obecnie dzięki planowanej inwestycji firmy Intel, ale także kilku innym dużym realizowanym i planowanym przedsięwzięciom, dotyczącym m.in. centrów danych czy OZE (przede wszystkim zakładom produkującym pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe), widoczne są zmiany w strukturze branżowej inwestorów. Przykładem może być województwo pomorskie, gdzie planowana jest realizacja kilku zakładów produkujących wieże oraz inne elementy do morskich farm wiatrowych. Wśród inwestorów zainteresowanych realizacją tego rodzaju inwestycji na Pomorzu są m.in. firmy: GRI Renewable Industries, Windar Renovables oraz Mostostal Warszawa.

Które regiony plasują się najwyżej pod względem planowanych inwestycji w innych segmentach rynku budowlanego? Jakie są aktualne trendy inwestycyjne w poszczególnych regionach? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą Państwo w naszym najnowszym raporcie "Rynek budowlany w Polsce 2023-2028 – analiza 16 województw".

 

Uzyskaj bezpłatne próbki raportów:

info@spectis.pl