Spectis w Mediach

Komentarze prasowe

Rzeczpospolita | Inwestycyjny boom najsilniejszy na Mazowszu i Pomorzu

15 lip 2019


Boom jest najlepiej widoczny w Mazowieckiem i Pomorskiem, w każdym wartość projektów szacowana jest na ponad 50 mld zł. Inwestycje nie omijają wschodniej części kraju, w Lubelskiem, Podkarpackiem i Podlaskiem eksperci Spectis oczekują ożywienia napędzanego projektami inżynieryjnymi, głównie drogowymi. Pytanie, jaka część oszacowanych kwot rzeczywiście zostanie skonsumowana.

Inwestycyjny boom oraz kumulacja zleceń infrastrukturalnych i kubaturowych rodzi pytania, czy przedsiębiorstwa mają potencjał, by obsłużyć wszystkie zamówienia. – Realizacja analizowanych przez nas inwestycji rozciągnięta będzie na wiele lat, wiele finansowanych będzie już z budżetu unijnego na lata 2021-2027. Czasu na realizację jest więc sporo, niemniej konieczna jest choćby częściowa odbudowa potencjału wykonawczego – zgadza się Sosna. – To, czego obawiałbym się najbardziej, to wciąż malejąca liczba aktywnych średnich i dużych firm budowlanych zdolnych do realizacji tych megainwestycji. Według GUS w I kwartale było 1,05 tys. firm zatrudniających co najmniej 50 osób wobec 1,8 tys. w latach 2010–2011 – szacuje.

Ekspert dodaje, iż różnica w rentowności małych i dużych firm budowlanych jest na tyle znacząca, że dla wielu dużych spółek działalność na rynku budowlanym pozbawiona jest ekonomicznego sensu – wielu graczy wycofuje się z rynku bez rozgłosu.

Pełna wersja artykułu: www.rp.pl