Wydarzenia w SPECTIS

Aktualności

Mnogość rozwiązań technologicznych na rynku budownictwa modułowego w Polsce

15 sty 2024


Polski rynek budynków modułowych zdominowany jest przez dwie główne technologie – prefabrykację betonową oraz drewnianą. Obok dwóch wiodących technologii rozwija się również prefabrykacja budynków w oparciu o konstrukcje stalowe, choć jest to obecnie sektor wyraźnie mniejszy. Z punktu widzenia surowcowego, rynek dopełnia technologia ścian keramzytowych. To, co rozróżnia te trzy technologie, to forma dostarczenia elementów na plac budowy oraz ich montaż.

W przypadku prefabrykacji betonowej dominuje technologia 2D (czyli ściany, stropy, schody, balkony i inne elementy łączone są na budowie) a wyjątkiem od tej reguły są głównie łazienki modułowe, które produkowane są w formie trójwymiarowej. Także w przypadku prefabrykacji drewnianej dominuje produkcja w formacie 2D, natomiast budynki prefabrykowane w oparciu o konstrukcje stalowe dużo częściej bazują na bardziej zaawansowanej formie 3D, czyli gotowych modułach. Oczekujemy, że w przyszłości technologia prefabrykacji 3D zyskiwać będzie na znaczeniu, choć głównie w przypadku bardziej kameralnych budynków.

 

 

Rośnie popularność kompletnej prefabrykacji betonowej

W nadchodzących latach spodziewać się można renesansu kompleksowej prefabrykacji betonowej w budownictwie mieszkaniowym, czyli z wykorzystaniem prefabrykowanych ścian betonowych. Dla rosnącej liczby inwestorów wielomieszkaniowych wykorzystanie na budowie prefabrykowanych schodów, balkonów czy stropów od wielu lat jest standardem, natomiast coraz częściej inwestorzy skłaniają się ku pełnej prefabrykacji, czyli również z wykorzystaniem montowanych na budowie ścian. Jest to efekt rosnącej w Polsce liczby budynków zrealizowanych z sukcesem w takiej właśnie technologii.

 

Branża budownictwa modułowego otwarta na innowacje

Ostatnie pięć lat przyniosło wyraźny postęp technologiczny w branży budownictwa modułowego i prefabrykowanego. Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, takich jak technologie BIM (Building Information Modeling), automatyzacja produkcji, zastosowanie zaawansowanych materiałów czy druk 3D sprawiły, że technologia budynków modułowych staje się coraz częściej wybierana przez inwestorów. W miarę postępu technologicznego można oczekiwać, że innowacyjność tej branży będzie się nasilać, przyczyniając się do skracania procesu powstawania budynków.

W ostatnich latach technologie BIM stały się nieodłącznym elementem budownictwa modułowego, umożliwiając lepszą współpracę pomiędzy zespołami projektowymi i wykonawczymi, optymalizację procesów oraz zminimalizowanie ryzyka błędów na etapie produkcji.

Współczesne projekty budownictwa modułowego kładą duży nacisk na zrównoważony rozwój. Zastosowanie ekologicznych materiałów, systemów energooszczędnych oraz technologii, które minimalizują wpływ na środowisko, jest kluczowe dla coraz większej grupy odbiorców. Zakłady prefabrykacji budynków coraz częściej dążą też do uzyskania certyfikatów zrównoważonego budownictwa między innymi ze względu na wymogi polityki Unii Europejskiej.

Branża budownictwa modułowego charakteryzuje się dużą otwartością na innowacje, jak chociażby druk 3D. Chociaż na szeroko rozumianym krajowym rynku budowlanym jest to raczej nowość, to technologia druku 3D staje się coraz bardziej popularna w budownictwie modułowym. Pozwala ona na szybkie wytwarzanie elementów konstrukcyjnych, zmniejszając tym samym czas produkcji i koszty.

Co istotne, konstrukcje modułowe i prefabrykowane cechuje duża elastyczność pod względem projektowym. Można łatwo dostosować je do zmieniających się potrzeb klienta, dodając lub usuwając moduły w zależności od wymagań. Coraz częściej zaobserwować można także realizacje hybrydowe, w których budynki modułowe łączą się z tradycyjnymi metodami budowlanymi.

Więcej informacji o aktualnych trendach w sektorze budynków modułowych prezentujemy w raporcie "Budownictwo modułowe w Polsce 2024-2029".

 

Zapytaj o bezpłatną próbkę raportu:

info@spectis.pl