Spectis w Mediach

Komentarze prasowe

Murator Plus | Branża budowlana: maleje zatrudnienie mimo wzrostu płac

20 sie 2018


Z danych GUS wyłania się dobry obraz branży budowlanej. Np. po pierwszym kwartale 2018 r. o 4% wzrosło zatrudnienie w firmach budowlanych. Analityk firmy badawczej Spectis Bartłomiej Sosna zwraca jednak uwagę, że te dane mogą być mylące, bo dotyczą jedynie przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 pracowników.

Według Spectis, zmniejszyła się natomiast liczba pracowników w mniejszych firmach budowlanych. W efekcie całkowite zatrudnienie w branży budowlanej spadło do poziomu poniżej 1,2 mln osób i jest o ponad 1% mniejsze niż przed rokiem.

Bartłomiej Sosna informuje też o spadku liczby osób pracujących w branży budowlanej na własny rachunek. Analityk twierdzi, że to skutek dynamicznego wzrostu płac w dużych firmach budowlanych. Po prostu część osób rezygnuje z samozatrudnienia i zadowala się dobrze płatną pracą na etacie.

– Najnowsze dane rynkowe wskazują jednak na szczególny niedobór na rynku podstawowej siły roboczej, czyli mężczyzn o wykształceniu podstawowym lub zawodowym zamieszkałych na terenach miejskich – mówi analityk Spectis. I podkreśla, że równocześnie wzrosła liczba pracowników o wykształceniu średnim lub wyższym, zwłaszcza kobiet, które odpowiadają już za blisko 8% pracujących w branży budowlanej.

Pełna wersja artykułu: www.muratorplus.pl