Spectis w Mediach

Komentarze prasowe

Gazeta.pl | Na budowach większość pracowników to osoby po maturze albo studiach.

21 sie 2018


Dane dotyczące zatrudnienia w polskim budownictwie z Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności podsumowała firma badawczo-analityczna Spectis. Wynika z nich, że pierwszy raz w historii w tym sektorze pracuje więcej osób o wyższym i średnim wykształceniu, niż podstawowym i zawodowym.

W opinii Bartłomieja Sosny ze Spectis, przyczyn jest kilka. Po pierwsze, duży wzrost liczby licealistów i studentów przy jednocześnie malejącej popularności szkół zawodowych. - Nie oznacza to jednak, że wszystkie osoby mający maturę lub tytuł magistra zasiadają w firmach budowlanych na czysto biurowych posadach - zastrzega Sosna. - Często osoby, które nie do końca trafiły z wyborem studiów, finalnie znajdują pracę w budownictwie na stanowiskach robotniczych lub techniczno-robotniczych. Te, nawiasem mówiąc, wcale nie muszą być gorzej płatne w porównaniu z pracą biurową - mówi ekspert.

Drugą przyczyną, jaką wymienia Sosna, jest postępująca mechanizacja pracy oraz lepsza logistyka pracy w budownictwie. - Objawia się to np. w takich podstawowych czynnościach jak odchodzenie od przygotowywania betonu w betoniarkach na rzecz masy betonowej prefabrykowanej, wykorzystywanie innowacyjnych materiałów budowlanych, czy bardziej efektywne wykorzystywanie maszyn budowlanych. Wszystkie tego typu zmiany przekładają się na mniejszą pracochłonność - tłumaczy ekspert.

Pełna wersja artykułu: www.next.gazeta.pl