Nasze artykuły

Artykuły

Powolna konsolidacja rynku konstrukcji stalowych w Polsce

17 lip 2023


Jak wynika z naszego raportu "Rynek konstrukcji stalowych w Polsce 2023-2028", łączny udział 10 największych producentów w grupie 100 wiodących wytwórców konstrukcji stalowych w Polsce w 2021 r. wyniósł blisko 35%, wobec 30% rok wcześniej. Tak znaczący przyrost w ciągu zaledwie jednego roku jest na rynku zjawiskiem rzadkim. W dużej mierze był to efekt znaczącego wzrostu cen produktów, z którym dużo lepiej poradzili sobie najwięksi producenci.

Polski rynek konstrukcji stalowych uznać można za rynek ustabilizowany, jeśli chodzi o liczebność znaczących producentów. W minionych latach na rynku pojawiło się niewielu nowych graczy. Są to np. Exbud Konstrukcje Sp. z o.o. (spółka powstała po sprzedaży przez Skanska S.A. segmentu konstrukcji stalowych) oraz WKS Duna Polska Sp. z o.o. (spółka należąca do węgierskiej grupy Duna).

Jeśli chodzi o głównych graczy rynkowych, aktualnie niekwestionowanym liderem rynku pozostaje Mostostal Siedlce z grupy Polimex-Mostostal. W czołowej dziesiątce znajdują się również m.in. Fabryka Konstrukcji Stalowych i Maszyn Spomasz, Atlas Ward oraz Promus Ruda Śląska.

Zbliżający się start realizacji kilku mega-inwestycji mobilizuje natomiast kolejnych producentów do zwiększenia swoich mocy produkcyjnych. W tym roku na taki krok zdecydowała się m.in. należąca do grupy Budimex spółka Mostostal Kraków, która wiosną 2023 r. przejęła radomską spółkę Konstalex, zwiększając tym samym swoje zdolności produkcyjne w obszarze konstrukcji stalowych o ponad połowę.

 

 

Jeżeli chodzi o regionalny rozkład mocy produkcyjnych, dwoma dominującymi województwami pozostają mazowieckie i śląskie, które łącznie odpowiadają za blisko jedną trzecią zdolności produkcyjnych branży. Oczekujemy, że w wyniku zaplanowanego na co najmniej dwie dekady procesu transformacji energetycznej polskiej gospodarki, potencjał produkcyjny branży stopniowo będzie się przesuwać w kierunku Polski Północno-Zachodniej.

Skontaktuj się z nami po więcej informacji na temat rynku konstrukcji stalowych:

info@spectis.pl