Nasze artykuły

Artykuły

Rekordowa zyskowność budownictwa w 2022 roku

18 kwi 2023


Jak wynika z najnowszego raportu Spectis zatytułowanego "Rynek budowlany w Polsce 2023-2030", w 2022 r. firmy wykonawcze pomimo rosnących kosztów zdołały obronić swoje marże ustanawiając jednocześnie nowy rekord wypracowanego zysku netto. Duża w tym zasługa partnerskiego podejścia zamawiających, umożliwiającego renegocjację cenową części kontraktów.

 

Rekordowe 11,35 mld zł zysku netto

Podobnie jak w 2021 r., także w 2022 r. firmy wykonawcze wyraźnie odczuwały wzrost cen materiałów budowlanych i robocizny, jednakże dzięki odpowiedzialnej polityce ofertowej, rosnącym kosztom towarzyszył także wyraźny wzrost przychodów. W rezultacie miniony rok pod względem wyników finansowych budownictwa był rokiem bardzo udanym. W 2022 r. grupa około 1200 średnich i dużych firm budowlanych wypracowała łączny wynik finansowy netto w wysokości 11,35 mld zł, wobec 11,25 mld zł rok wcześniej.

 

Wysoka rentowność budownictwa kubaturowego

Za blisko 60% (6,5 mld zł) wypracowanego zysku odpowiadały firmy specjalizujące się we wznoszeniu budynków, dla których 2022 najprawdopodobniej był ostatnim rokiem żniw wynikających z trwającego od kilku lat ożywienia w budownictwie mieszkaniowym. Wyraźne wyhamowanie aktywności inwestycyjnej w tym segmencie najprawdopodobniej przełoży się na niższy zysk wypracowany w 2023 r. Co istotne, już drugi rok z rzędu wysoce zyskowna była także grupa firm inżynieryjnych, które łącznie wypracowały ponad 3,5 mld zł zysku netto. Natomiast firmy specjalistyczne (w grupie tej przeważają podmioty instalatorskie i wykończeniowe) do wyniku sektora dołożyły 1,3 mld zł.

Rekordowa wartość przychodów wykonawców

Z uwagi na wyraźny wzrost kosztów budowy 2022 r. przyniósł rekordową wartość przychodów analizowanej grupy, które wyniosły aż 160 mld zł, wobec 140 mld zł rok wcześniej. Z tego też powodu rekordowy zysk netto nie przełożył się na rekordowy wskaźnik rentowności netto, która w 2022 r. wyniosła 7,1%, wobec 8% rok wcześniej. Po przeliczeniu zysku na rentowność netto, wykonawcy kubaturowi utrzymali rekordowy wskaźnik 9,7%, firmy inżynieryjne wypracowały marżę na poziomie 5,4% (6,6% rok wcześniej), a wykonawcy specjalistyczni 4,7% (wobec 5,7% w 2021 r.).

 

Solidna poduszka finansowa na trudne czasy

Pod względem zyskowności minione lata określić więc można jako bardzo udane dla firm budowlanych. Duża część firm zdołała wypracować sobie poduszkę finansową na okres oczekiwanego spowolnienia. Jednak pomimo przeważającego na rynku pesymizmu, najnowsze dane statystyczne z rynku budowlanego (jednocyfrowe wzrosty produkcji budowlanej w pierwszych miesiącach 2023 r.) przynoszą pewną dozę nadziei co do wyniku branży w całym roku. Przestrzegamy jednak przez zbytnim optymizmem, gdyż, poza anomaliami statystycznymi, dobre wyniki budownictwa z początku roku to głównie zasługa sektora inżynieryjnego, podczas gdy budownictwo kubaturowe dopiero wchodzi w fazę ograniczonych przerobów na budowach.

 

 

Zapytaj o bezpłatną próbkę raportu:

info@spectis.pl