Wydarzenia w SPECTIS

Aktualności

Rynek ciężkiej prefabrykacji betonowej w Polsce nadal mocno rozdrobniony

24 mar 2020


Na rynku prefabrykacji nadal funkcjonuje duża grupa spółek, które finansowo radzą sobie słabo, co stanowi pole do dalszej konsolidacji branży. Jak wynika z analizy 50 wiodących firm, na rynku zauważalna jest nieco wyższa rentowność większych podmiotów, co wynika z efektu skali, możliwości obsługi dużych projektów oraz posiadania kompleksowej oferty od projektu po montaż.

Jak wynika z raportu "Rynek ciężkiej prefabrykacji betonowej w Polsce 2020-2025", w latach 2017-2018 średnia marża EBITDA branży wyniosła 12,3%, co przełożyło się na średnioroczną rentowność netto w wysokości 7,3%. Z kolei średni przychód producenta wyniósł blisko 80 mln zł, z czego za ponad 70% odpowiadała działalność produkcyjna.

Największym segmentem rynku ciężkiej prefabrykacji jest grupa elementów strukturalnych stosowanych w budownictwie kubaturowym, do której zakwalifikowaliśmy takie elementy jak stopy i podwaliny fundamentowe, słupy, belki, dźwigary oraz schody. Aż 35 z 50 analizowanych firm zajmuje się wytwarzaniem tego typu elementów.

Na potrzeby raportu, rynek ciężkiej prefabrykacji zdefiniowaliśmy jako działalność produkcyjną w zakresie elementów z betonu zbrojonego oraz betonu sprężonego, prowadzoną w specjalistycznych zakładach prefabrykacji. Analizowane w raporcie produkty podzielić można na dwie główne kategorie, w ramach których wyróżniamy co najmniej kilkanaście podkategorii:

  • Prefabrykaty konstrukcyjne, wykorzystywane głównie w budownictwie kubaturowym (fundamenty, słupy, belki, stropy, ściany, schody, moduły łazienkowe, doki)
  • Prefabrykaty inżynieryjne (belki mostowe, pale fundamentowe, płyty drogowe, płyty tramwajowe, podkłady kolejowe, ściany oporowe, ekrany akustyczne, tubingi tunelowe oraz słupy, żerdzie i wieże oświetleniowe i energetyczne).

Analizowane w raporcie produkty w większości przypadków wytwarzane są na indywidualne zamówienie, choć nie jest to warunek przesądzający o tym czy dany produkt zaliczony został do ciężkiej prefabrykacji. Przykładowo, wiele produktów stropowych, a także podkłady strunobetonowe to produkty dostępne „od ręki” a nie „na wymiar” a mimo to zostały wliczone do rynku ciężkiej prefabrykacji (w przypadku stropów do wartości rynku wliczano głównie elementy zbrojone lub sprężone, bez bloczków betonowych stanowiących wypełnienie stropów). Z drugiej strony, do rynku ciężkiej prefabrykacji nie wliczono rur betonowych i elementów powiązanych (studnie, szamba, przepusty, odwodnienia), które wraz z prefabrykacją ciężką, kostką betonową, betonem komórkowym czy betonowymi pokryciami dachowymi analizowane będą w szerszym raporcie rynkowym na temat wyrobów betonowych.

 

Poproś o bezpłatną próbkę raportu

info@spectis.pl