Nasze artykuły

Artykuły

Regiony podlaski i opolski na przeciwnych biegunach cyklu inwestycyjnego

16 lip 2018


Jak wynika z najnowszego raportu SPECTIS "Rynek budowlany w Polsce 2018-2022 – analiza 16 województw", dzięki licznie rozpoczynanym nowym projektom, w najbliższych latach znaczącego przyspieszenia inwestycyjnego doświadczą regiony Polski Wschodniej.

Prognozy nasze potwierdzają także najnowsze wyniki badania koniunktury w budownictwie. Okazuje się, że firmy z województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i świętokrzyskiego prezentują najwyższy poziom optymizmu jeśli chodzi o przewidywane zatrudnienie oraz oczekiwany portfel zamówień.

Pomimo tego, że region podlaski odpowiada tylko za 3% populacji kraju i generuje jedynie 2% PKB, jego udział w wolumenie realizowanych i planowanych dróg szybkiego ruchu wynosi blisko 9%. Region prezentuje także solidny wynik jeżeli chodzi o pozwolenia budowlane w segmentach jednorodzinnym oraz rolnym.

Na przeciwnym końcu skali znajduje się woj. opolskie, na terenie którego dobiega końca budowa dwóch bloków energetycznych w Elektrowni Opole, czyli projektu który przez ostatnie lata najmocniej stymulował aktywność budowlaną w regionie. Dodatkowo, na terenie woj. opolskiego w najbliższych latach nie planuje się zbyt wielu inwestycji w drogi szybkiego ruchu.

POPROŚ O PRÓBKĘ RAPORTU