Spectis w Mediach

Komentarze prasowe

Murator Plus | Przetargi budowlane: firmy masowo wycofują się z przetargów budowlanych. Konsekwencje?

09 sie 2018


Przetargów budowlanych jest coraz więcej, ale nie wszystkie firmy palą się do walki o publiczne kontrakty. Są i takie firmy, które po wygraniu przetargu budowlanego, rezygnują z zawarcia umowy. Jakie mogą ponieść z tego powodu konsekwencje?

– Ostatnio branżę budowlaną zelektryzowała wiadomość o wycofaniu się przez włoski koncern Astaldi z wartego ponad 700 mln zł przetargu na budowę drogowego tunelu pod Świną w Świnoujściu – mówi Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego w firmie badawczej Spectis. Zwraca on uwagę, że odstąpienie od umowy przez Włochów nie jest pierwszym tego typu zdarzeniem w 2018 r. Z dużych przetargów budowlanych wycofywały się już wcześniej m.in. firmy Impresa Pizzarotti (droga ekspresowa S61 na odcinku Łomża-Kolno), Budimex (S3 Kamienna Góra-Lubawka oraz S61 Szczuczyn-Ełk Południe) czy Polaqua (droga ekspresowa S7 Widoma-Kraków).

– W naszej ocenie w najbliższych miesiącach będą miały miejsce kolejne spektakularne odstąpienia wykonawców od podpisania umów o roboty budowlane, zwłaszcza dotyczących realizacji inwestycji wycenianych jeszcze w 2017 r. – mówi Bartłomiej Sosna ze Spectis.

Pełna wersja artykułu: www.muratorplus.pl