Nasze artykuły

Artykuły

W odpowiedzi na ożywienie, deweloperzy zwierają szyki

21 mar 2024


Wraz ze stopniowym powrotem koniunktury na rynku mieszkaniowym, rośnie również aktywność deweloperów z zakresie przygotowań do realizacji znaczących inwestycji. W ostatnich miesiącach na rynku deweloperskim doszło do zawarcia kilku ciekawych umów o współpracy w celu realizacji wspólnych projektów mieszkaniowych.

Murapol – jeden z wiodących deweloperów mieszkaniowych w Polsce, ogłosił niedawno, iż łączy siły z EPP – największym zarządcą centrów handlowych pod względem powierzchni najmu w Polsce. Zamiar koncentracji został zgłoszony do UOKiK 22 lutego 2024 r. Firmy chcą utworzyć cztery wspólne przedsiębiorstwa deweloperskie. Planowaną działalnością spółek utworzonych przez EPP i Murapol będą zakupy gruntów, budowa budynków mieszkalnych w takich miastach jak: Częstochowa, Kielce, Poznań i Tychy, a następnie ich sprzedaż. Portfel zarządzanych przez EPP nieruchomości na terenie Polski obejmuje łącznie 29 obiektów handlowych oraz 6 kompleksów biurowych. W czterech wymienionych miejscowościach, gdzie planowane są wspólne projekty, EPP zarządza takimi obiektami jak: M1 Częstochowa, Galeria Echo, Power Park Kielce, Astra Park, King Cross Marcelin, M1 Poznań, Malta Office Park oraz Power Park Tychy. Partnerzy są obecnie w trakcie uzgadniania szczegółów dotyczących współpracy oraz projektów. Nie wiadomo jeszcze, czy przygotowywane inwestycje mieszkaniowe będą miały związek z zarządzanymi przez EPP nieruchomościami komercyjnymi. Można jednak przypuszczać, że rozważane są przebudowy lub rozbudowy niektórych obiektów, czy też częściowa lub całkowita zmiana ich przeznaczenia.

 

 

W marcu br. umowę joint venture zawarła również Develia. Deweloper zdecydował się na współpracę z firmami kontrolowanymi przez TFI Rockbridge, spółką Derby Investments oraz grupą inwestorów indywidualnych. W ramach tego partnerstwa w gdyńskiej dzielnicy Leszczynki ma zostać wybudowanych 1,6 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej sięgającej 90 tys. m2. Develia będzie posiadać 50,01% akcji w spółce joint venture w zamian za wniesienie łącznego wkładu pieniężnego w kwocie 75 mln zł.

Kilka tygodni temu również firmy Budimex i Apricot Capital Group złożyły do UOKiK wniosek o zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa, poprzez które chcą zrealizować kompleks mieszkaniowy w Poznaniu. Przedsięwzięcie obejmuje ok. 420 mieszkań. Firma deweloperska Apricot współpracowała już z Budimeksem przy realizacji inwestycji deweloperskich w Warszawie, przy czym Apricot pełnił wtedy rolę zamawiającego, a Budimex – generalnego wykonawcy. Jak poinformowali przedstawiciele firmy Budimex, firma jest otwarta na współpracę także z innymi partnerami przy różnych przedsięwzięciach deweloperskich, nie tylko mieszkaniowych. Powrót na rynek mieszkaniowy nie oznacza jednak powtórki z budowy na wielką skalę, jak to miało miejsce w przypadku spółki Budimex Nieruchomości, którą grupa Budimex sprzedała kilka lat temu. Tym razem Budimex stawia na większą elastyczność w realizacji inwestycji nieruchomościowych.

W związku z tym, iż w wielu polskich miastach brakuje atrakcyjnych działek pod przedsięwzięcia deweloperskie, a dodatkowo w obliczu wciąż sporej niepewności na rynku mieszkaniowym, wchodzenie przez deweloperów w podobne do wspomnianych, doraźne partnerstwa wydaje się słusznym rozwiązaniem. Dzięki formule joint venture możliwe jest efektywniejsze wykorzystanie zasobów partnerów, a także bardziej optymalny podział kosztów oraz ryzyka.

Więcej o sytuacji deweloperów mieszkaniowych w Polsce oraz ich planach w raporcie Spectis: "Deweloperzy mieszkaniowi w Polsce 2024-2029".