Wydarzenia w SPECTIS

Aktualności

Rentowność portfela zamówień kluczowym zmartwieniem firm budowlanych w Polsce

04 wrz 2018


Szczegółowa analiza działań rynkowych wiodących grup budowlanych w Polsce wskazuje na to, że praktycznie każda z grup realizuje obecnie nieco odmienną strategię rynkową. Kluczowe różnice pomiędzy wykonawcami dotyczą m.in. stopnia zaangażowania w kluczowe segmenty budownictwa inżynieryjnego (drogi, koleje, energetyka i przemysł), obecności w sektorze budownictwa komercyjnego, aktywnej działalności na rynku deweloperskim, czy rozkładu sił w ujęciu regionalnym (zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej).

Obrana strategia rynkowa znajduje swoje odzwierciedlenie m.in. w pozyskanym portfelu zamówień. Jednak poza samą wielkością portfela, kluczową sprawą pozostaje jego rentowność. Obawy o rentowność pozyskanych zleceń to temat numer jeden praktycznie wśród wszystkich wiodących firm wykonawczych. W minionym tygodniu w mediach pojawiły się kolejne apele o rewaloryzację kontraktów pozyskanych w okresie spowolnienia inwestycyjnego. Co ciekawe, obok Prezesa grupy Budimex o rewaloryzację kontraktów apelował także Prezes częściowo państwowej grupy Polimex-Mostostal. Jak pokazują zebrane przez Spectis dane, pod względem wartości portfela zamówień firmy te dzieli obecnie przepaść. Wszystko wskazuje jednak na to, że z punktu widzenia rentowności posiadanego portfela, oba podmioty mają ze sobą dużo wspólnego.

Więcej twardych danych rynkowych na temat strategii działania największych firm budowlanych zaprezentujemy w nadchodzącym raporcie Firmy budowlane w Polsce 2018-2022.

 

POPROŚ O WIĘCEJ INFORMACJI